Bulut DNS Hizmeti

Bulut DNS Hizmeti

Bulut sunucuların yaygın kullanılmaya başlanması bulut DNS gibi farklı sistemlerin de geliştirilmesini sağladığı gibi bu alanda çoğu kişi bulut sunucu ve sistemlerine geçerek daha pratik ve kullanışlı bir altyapı üzerinden işlemlerini yürütebilmektedir.

Kolay ve Hızlı Kurulum

Oluşturduğunuz Cloudeos Bulut DNS hesabına kontrol paneli üzerinden alan adınızı eklemeniz çok kısa sürecek. Alan adı sağlayıcınızdan NS ayarlarınızı sunmuş olduğumuz yeni DNS adreslerimiz ile değiştirdiğiniz takdirde hemen kullanıma başlayabilirsiniz. Bulut DNS tanımlamasının ardından web sitenizde belirgin bir hız performansı artışı gözlemleyeceksiniz. Sitenize gelen ziyaretçinin coğrafi konumu tespit edildikten sonra erişim isteği DNS sunucularımızdaki en yakın fiziksel makineye iletilir. IP adresinin algılanması ve gereksiz çözümleme süresinin ortadan kaldırılması çok kısa bir süreyi kapsar. İlgisiz sunucuların ortadan kaldırılması ve en yakın DNS sunucusunun hizmet vermesi web sitenizin hızını olumlu etkileyen en önemli faktördür.

Bulut DNS Hizmeti

DNS Nedir?

Web sitelerinin etki alanları ve posta sunucuları gibi bileşenleri, uygun konumlara çözümlemek ve yönlendirebilmek adına DNS kullanılır. DNS sunucuları aynı zamanda kümelenebilir. DNS sunucusunda yapılan değişiklikler otomatik olarak diğer etkin sunuculara aktarılır. Böylece DNS üzerinden yapılacak işlemlerde pratik bir şekilde işlemler gerçekleştirilebilir. DNS’nin bu esnek yapısı bulut sunucular ile birleştirildiğinde ise çok daha cazip iş imkanları ortaya çıkar. Cloud DNS hizmetini kullanmak isteyen kişilerin bu konuda gerekli satın almaları yapması yeterlidir. Ardından çalışılan firma tarafından kişinin bulut DNS için işlem yapabileceği panel yaratılır, erişebilir duruma getirilir. Bulut DNS ile bulut sitelerinin etki alanları görüntülenebilir, düzenlenebilir ve silinebilir. Bu işlemlerin yapılması sırasında özellikle bulut DNS API'sinin kullanılması çok daha esnek bir hareketlilik katar. Varsayılan olarak, Cloud DNS kullanıcıları, Cloud hesabı başına 500 kayda (alt etki alanları dahil olmak üzere en fazla 500 alana) sahip olabilir. Tüm bu kullanımının yanı sıra bulut DNS sitelerin hızlı ve performanslı bir şekilde çalışmasında oldukça önemlidir.