Bulut Sunucu

Bulut Sunucu Nedir?

Bulut sunucular, birden fazla makinenin tek bir sistem olarak kullanılmasına izin veren en yenilikçi bilgi işlem teknolojilerine dayanır. Tüm gereksinimlerini sanal bir kaynak üzerinden temin eden bulut sunucuları, güncellemeleri anlık olarak gerçekleştirebilme özelliğine sahiptir. Kullanımı saatlik olarak ücretlendirilen ve veri merkezi bulunmayan bir ölçeklendirmeye sahip olmakla birlikte güncel sanal teknolojiyi kullanarak çalışır, böylece hizmette herhangi bir aksama yaşatmaz.

Özellikler ve Performans

Birden fazla makine tarafından verilen yüksek performans seviyesi: Bulut sunucular çok sayıda makineyi tek bir sistem olarak kullanır, bu sayede en yüksek web sitesi performansını sunar.

Bulut Sunucu Nedir ?

Güvenlik :

Bulut sunucu kaynaklarının tamamı (RAM,CPU vs.) sanallaştırılmış olduğundan dolayı herhangi bir donanım sorunuyla karşılaşmak mümkün değildir. Makinelerin herhangi birinde problem yaşansa dahi bulut sunucu havuzundan yeni bir tanesi hemen görevlendirilerek çalışmaya başlar, böylece performansta herhangi bir düşüş veya aksama gözlenmez.

Bütçe dostu :

Diğer sunuculara kıyasla çok daha ekonomiktir. Dedicated veya shared sunucuların kapladığı alda bulut sunucular yüzlerce makine ile çalışır. Bu durum daha iyi performans, daha iyi hız ve daha az güç harcamayı beraberinde getirir. Ayrıca ölçeklendirme özelliğinin saatlik hesaplanabilir olması bulut sunucuların bütçe dostu olmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Sunucunuzu kullanmadığınız zamanlarda aldığınız hizmeti durdurmanızın mümkün olduğu bu servis, yüksek tasarruf sağlamakla birlikte maliyeti oldukça düşürür.

Büyüme esnekliği :

Alan, bellek veya sabit disklerinizde güncelleme/yükseltme için herhangi bir zaman kaybı yaşanmaz. Eklenecek yeni kaynakların seçimi ve entegrasyonu kontrol paneli üzerinden kolayca yapılır ve hemen kaynaklara yansıması gerçekleşir. Bulut sunucular sürekli ve hızlı büyümeyi fazlasıyla destekler.

Veri saklama :

Sunulan yüksek performanslı yedekleme sistemi sayesinde herhangi bir veri kaybı yaşanmaz. Çok az bir olasılık da olsa veriler kaybedilirse yedeklenen depolama alanından geri toplanır ve son aşamaya kolayca dönülür. Verileriniz güvenle saklanır.