Sıkça Sorulan Sorular
 • Cloudeos Hakkında

  Hakkımızda CloudEOS(Elastic, Optimised, Secure Cloud Services) Bulut Servisleri Sunmak amacıyla 19 Nisan 2016 tarihinde resmi olarak hizmet vermeye başlamıştır. CloudEOS – Beta International Holding bünyesinde şirket kuruluşundan önce 2014 yılında %100 Türk Yerli Sermayesi ile 10 kişilik yazılım ve arge ekibi ile faliyetlerine başlamış, iki yıllık dönem sonunda bulut platformu için gerekli tüm yerli yazılım/mühendislik firması olarak yerel ve global pazara hizmet verecek şekilde hazırlamıştır. Proje tüm dünya geneline hizmet veren global bir projedir.

 • Bulut Sunucu (Cloud Server) nedir?

  Bulut sunucu internet aracılığı ile müşterilerin ihtiyaçlarına göre verilen ve tek bir sunucu yerine birbirine bağlı birden çok bulut sunucu içeren uygulamaları ve verileri barındırmayı sağlayan yeni nesil teknolojidir. Enerji bakımından %70’lere kadar daha tasarruf sağlayan bu yeni teknolojiyi ihtiyacınıza göre anlık düzenleme imkanına sahip olursunuz.

 • Aktif veri merkezleriniz hakkında bilgi alabilir miyim ?

  Tüm bulut alt yapılarımız uluslararası kuruluşlar tarafından üst seviye (Tier 3.5+ vb.) sertifikalandırılmış veri merkezlerinde barındırılmaktadır. Türkiye içinde aktif olarak Istanbul ve İzmir’de IBM Türkiye’ye ait veri merkezleri kullanılmaktadır. Yakın zamanda Frankfurt-Almanya , Amsterdam-Hollanda, Bükreş-Romanya, Sofya-Bulgaristan veri merkezlerimizi devreye almak için çalışmalarımız devam etmektedir.

 • Veri yedekliliğim sağlanıyor mu?

  Verileriniz depolama ünitesi üzerinde 3 kopya olarak tutulur. Bu şekilde depolama ünitesi üzerinde yaşanabilecek fiziksel herhangi bir arızadan verileriniz etkilenmez, sunucularınız çalışmaya devam eder. Sunucu yedeklemeleriniz (snapshot) ise ana depolama ünitesinden ayrık başka bir depolama ünitesinde saklanır.

 • Anlık erişim sıkıntısı yaşar mıyım ?

  Bulut sunucuların üzerinde çalıştığı fiziksel hypervisor sunucularda herhangi bir sorun olması durumunda bulut sunucunuz farklı bir fiziksel hypervisor üzerine taşınarak çalışacaktır.

 • Güvenlik servislerini nasıl kullanabilirim ?

  Intel® Trusted Execution Technology Control Panel ile Uluslararası bir standart haline gelmiş olan Güvenli Platform Modülü ile donanımdan yazılıma kadar tüm entegrasyon ortamında sunucunuzun güvenli biçimde çalıştırıldığından emin olursunuz. Yazılım tabanlı saldırılar veya sistem kodlarının değiştirilmesi yolu ile oluşabilecek tehditlerin önüne geçer.

 • Trafik kullanım limitleriniz nelerdir ?

  Trafik kotasında upload + download birlikte hesaplanıyor. Anlık band genişliği qos olarak yok fakat instance'ların port hızının 1 Gbps olduğunu düşünürsek max. göreceğiniz hız bu olacaktır. 1 Gbps'i rahatça sunucularda görebilir ve kullanabilirsiniz. Kısaca paketinizde gelen trafiği tüketmenize engel bulunmuyor. Kullanım yoğunluğunuza bağlı olarak paket kapsamındaki kotanızı tüketmeniz durumund extra trafiğiniz GB başına $0.02 olarak ücretlendirilmektedir.

 • OneClickApp Nedir?

  OneClickApp, tarafımızca oluşturulan kullanıma hazır application şablonlarıdır. Bunların tümü Ubuntu üzerinde çalışmakta olup şuan WordPress, NextCloud, ISPConfig, Gitlab uygulamalarını kolay ve hızlı bir şekilde edinebilirsiniz.

 • Hangi işletim sistemlerini kullanabilirim?

  Sizin için özel hazırlanmış güvenli ve güncel sunucu şablonlarımızı kullanarak hızlıca sunucu oluşturabilirsiniz. Şu anda CentOS, Ubuntu, OpenSUSE, Debian ve Microsoft Windows hazır şablonlarını kullanabilirsiniz. Yeni şablonlar ve hazır uygulamalar ile ilgili geliştirilmelerimiz devam etmektedir. Yakın zamanda CoreOS, FreeBSD işletim sistemleri de eklenecektir.

 • Sunucu yedeklemesini nasıl yapabilirim?

  Panelinizden tek bir tuşa basarak sanal sunucunuzun yedeğini alabilirsiniz. Aldığınız yedek üzerinden tek bir tıklama ile yeni bir sunucu oluşturabilirsiniz.

 • Sunucuma Birden Fazla IP Adresi Tanımlayabilir misiniz?

  Hizmetlerimizde standardizasyonu sağlamak için sunucu başına bir adet IP adresi tanımlanabilmektedir. Birden çok IP adresi kullanmak isteyen kullanıcıların IP adresi ihtiyaçları kadar sunucu alıp ayrı ayrı kullanmaları gerekmektedir.

 • Sunucum üzerinden dışarıya e-posta gönderemiyorum?

  Hizmet verdiğimiz tüm sunucuların dışarı doğru smtp(tcp 25) portu kapalı gelmektedir. Sunucular üzerinde smtp portunun kapalı olmasının sebebi kötü niyetli kişilerin dışarı spam, virüs, dolandırıcılık vb. gibi e-postaları göndermesini engellemek ve sizlerin de kullanacağı IP adresi bloklarımızın temiz kalması içindir. Sunucunuza ait smtp portunun dışarı doğru aktif edilmesi için Kontrol Paneli üzerinden konu ile ilgili ihtiyacınızı ayrıntıları ile anlatan bir çağrı açmanız durumunda müşteri hizmetleri yetkilisi tarafından ilgili port tanımlaması en kısa zaman da yapılarak, aktif edecektir.

Yardım Başlıkları