CDN – İçerik Dağıtım Ağı Nedir?

CDN Content Delivery Network Terimi’nin kısaltmasından oluşmaktadır. CDN genel olarak talep edilen bir web içeriğinin, kullanıcının coğrafi olarak bulunduğu konuma en uygun, en yakın sunucu tarafından servis edilmesi teknolojisidir.

Bu servis genel olarak yüksek kapasiteli ve global ölçekli web sitelerinin erişim hızını ve verimliliğini arttırmak için kullanılmaktadır. İçeriğin kullanıcının bulunduğu konuma en yakın olan sunucudan aktarılması ile beraber hem içerik kullanıcıya en hızlı şekilde taşınmakta hem de sunucuya dışarıdan yapılacak küçük/büyük ölçekli ataklar CDN sunucuları tarafından önlenmektedir.

CDN sunucular genel olarak gelen ilk talebi, merkezi sunucudan çekip ön belleğe aktararak bundan sonra gelecek talepleri direk ön bellekten hızlıca cevap vermektedir.

CDN’in gelen talebe cevap verme işlemi kullanıcıya tamamen şeffaf bir şekilde verilmektedir, bu sebepten dolayı kullanıcı ilgili içeriğin normal bir sunucu üzerinden mi yoksa CDN sunucu üzerinden mi yüklendiğini bilmeden kullanır.

Hayatın online, digital olmaya başladığı günümüzde, firmalar statik içerikleri, dinamik içerikleri, mobil içerikleri, video, ses, oyun, elektronik ticaret işlemleri ve daha nicelerini hızlandırmak için CDN tercih etmektedirler.