Cloudeos olarak verdiğimiz servislerimizi sizler için sürekli olarak yenilemeye, geliştirmeye devam ediyoruz. Bugün itibari ile Tek Tuşla Uygulama Servisimizi siz değerli kullanıcılarımızın, takipçilerimizin hizmetine sunuyoruz. Tek Tuşla Uygulama Servisi’nin amacı, kullanıcılarımızın ihtiyaç duyduğu uygulamaların, ilgili sunucu içine hazır olarak sizin için kurulmuş ve size özel konfigüre edilmiş şekilde komple hazır olarak sunulmasıdır.

Tek Tuşla Uygulama Servisimiz, bir sunucu alıp içine kullanmak istediği uygulama için gerekli paketleri tek tek kurup ve ayarlamak istemeyen kullanıcılar için en hızlı, güvenli ve kompakt bir çözümdür. Bu uygulamalarda sizin yerinize gerekli olan tüm kurulumlar ve ayarlamalar ilgili Cloudeos Uzmanı tarafından ihtiyaçlarınıza yönelik olarak yapılmıştır. Normalde bir kullanıcımız WordPress sunucusuna ihtiyaç duyduğunda Cloudeos’tan bir sunucu alıp bu sunucu üzerinde Apache + Php + Postfix gibi birçok paketi kurup bu paketleri tek tek ayarlaması gerekmektedir ama kullanıcılarımız tek tuşla uygulama hizmetimizi kullanarak bizim kendileri için hazırladığımız uygulamayı kullanarak onlar için hazırlanmış uygulamayı hazır bir şekilde saniyeler içinde kullanmaya başlayabilirler.

İlgili servisi kullanmak için tek yapmanız gereken Cloudeos Kontrol Panel‘de sol tarafta yer alan menüdeki Sanal Sunucular sekmesinin altında yer alan Yeni Uygulama linkine tıklamak olacaktır. İlgili açılan sayfadan tek tuşla uygulama tipini, uygulama adını, hostname bilgisini ve paket tipini seçtikten sonra tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp Cloudeos’un sizin yerinize saniyeler mertebesinde ilgili uygulamayı sizin için kurması olacaktır. Kurulum tamamlanırken size 2 adet e-posta gelecektir, birinci e-posta da her zaman olduğu gibi sizin için kurulan uygulama sunucusuna ait Administrator veya root şifresi ikinci e-posta’da ise kurulan uygulamayı kullanabilmeniz için gerekli olan erişim bilgileri yer alacaktır.

Aşağıda Tek Tuşla Uygulama Servisin’de yer alan uygulamalardan kısaca bahsedelim.

WordPress Uygulaması

Günümüzde kullanılan en popüler blog çözümüdür. Oluşturacağınız her türlü ölçekteki websitesi veya blog için WordPress’ i güvenle tercih edebilirsiniz. WordPress Tek Tuşla Uygulama hizmetimiz içinde en çok talep edilen uygulamalardan biridir. WordPress uygulamasını seçip kurulum sonrası WordPress erişim e-postası size ulaştıktan sonra sizden e-posta da yer alan link ile tercih ettiğiniz bir browser’ da tıklayarak daha sonra WordPress için gelen ekranlardan tercih ettiğiniz dil ayarını yapıp, yetkili kullanıcı ve şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonrasında belirttiğiniz kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak websitenizi veya bloğunuzu kolaylıkla ayarlayıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress çok ciddi kişiselleştirme özelliklerine, temalara ve plugin desteğine sahiptir. Sahip olduğu yazılım sayesinde temalar arasında geçiş yapmak oldukça kolaydır. Ayrıca geliştiriciler kendi temalarını WordPress için tasarlayabilmektedirler.

ISPConfig Uygulaması

 

Açık kaynak kodlu çok gelişmiş, yetenekli bir hosting kontrol panelidir. En kullanışlı özelliklerinden birkaçı; birçok sunucuyu tekbir kontrol panel üzerinden kontrol etme, DNS, eposta, Apache2 ve Nginx ile web sunucu yönetimidir.

Kolay yapılandırma özelliği sayesinde, domainleri, email adresleri, site ayarlarını ve kullanıcı hesaplarını kolayca yapılandırabilirsiniz. Kullanım için diğer kontrol panel yazılımları gibi ek bir lisans maliyeti gerektirmemektedir.

Kayıtlı e-posta adresinize gelen ISPConfig erişim e-postasında bulunan link, kullanıcı adı ve şifre ile kontrol panelinize ulaşıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Nextcloud Uygulaması

Nextcloud, 2016 yılında ownCloud’ dan ayrılarak ortaya çıkmıştır. Nextcloud takımı, geliştiriciler ve kullanıcılar arasında açık ve şeffaf geliştirme sürecine odaklanmışlardır. ownCloud’un arkada lisans gerektiren tüm alt modülleri, özgür yazılım felsefesi GNU ve benzer lisanslama modelleri ile tekrardan yazılmıştır, Nextcloud’un içinde özgür yazılım olmayan kapalı kodlu herhangi bir modül, fonksiyon bulunmamaktadır.

Dosya paylaşım özelliklerinde çok zengindir. Nextcloud’ a giriş yapmanız ile birlikte, normalde ticari dosya paylaşım websitelerinde gördüğünüz web tabanlı dosya paylaşım özellikleri ile karşılaşacaksınız. Dosya indirme ve yükleme için sadece birkaç tıklama ile işleminizi hızlıca yapabilirsiniz, insanlara artık e-posta ile büyük dosyalar göndermek yerine ilgili dosyayı Nextcloud Uygulamanıza yükleyerek ilgili dosyanın linkini paylaşım için e-posta ile gönderebilirsiniz. Herhangi bir dosyayı Nextcloud’ a yüklediğinizde size bir URL değeri dönerek ilgili dosya paylaşılabilir hale gelmektedir. Nextcloud ekibi ayrıca masaüstü kullanıcı desteği sağlayarak, masaüstünüzden kişisel Nextcloud uygulamanıza bağlanmanız için masaüstü uygulama desteği ve yine mobil uygulama desteği de sunmaktadır.

Ek olarak, Nextcloud tamamen modüler bir yapıdadır. Apps kısmı size takvim, bağlantılar, gelişmiş doğrulama ve daha birçok özelliği kişiselleştirme imkanı sunmaktadır.

Kayıtlı e-posta adresinize gelen Nextcloud erişim e-postasında bulunan link, kullanıcı adı ve şifre ile dosya paylaşım ve depolama alanınızı kolaylıkla kullanıma başlayabilirsiniz.

GitLab Uygulaması

Kodunuz tamamen sizin kontrolünüzde. Sosyal kodlama, yazılım tarihi boyunca en faydalı ilerleme olmuştur. Ancak kendi kaynak kodunuzu ayrı tutmak ve size özel kalmasınız isteyebilirsiniz. GitLab özellikleri, Git kaynak deposunu için oldukça anlaşılması ve uygulaması kolay bir web arayüzüdür.

GitLab, kaynak depo listelemesinden daha fazlasıdır. GitLab, Git kaynak deposunun yönetimi için oldukça fazla özelliklere sahiptir. Sahip olduğu kullanıcı erişim sistemi ile, kimin projenize katılabilmesini organize edebilirsiniz. Diğer özellikle , web tabanlı dosya düzenleme, activity logları, wiki ve durum takip sistemidir.

Kayıtlı e-posta adresinize gelen GitLab erişim e-postasında bulunan link, kullanıcı adı ve şifre ile GitLab kaynak deponuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Vesta Control Panel Uygulaması

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir hosting kontrol panelidir. Web arayüzü oldukça hızlı ve sunucu izleme ve loglama konusunda oldukça verimlidir.

Web arayüzü kontrolü için 26 dil desteği ile herkesin rahatlıkla ve anlaşılır şekilde kullanım desteğine sahiptir. Sahip olduğu yedekleme sistemini istediğiniz gibi size uygun düzenleme imkanınız bulunmaktadır.

Kayıtlı e-posta adresinize gelen Vesta erişim e-postasında bulunan link, kullanıcı adı ve şifre ile kontrol panelinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

OpenVPN Uygulaması

OpenVPN, özgür yazılım tabanlı, yüksek performanslı ve yıllardır bir çok kullanıcı ve şirket tarafından kullanılan bir VPN çözümüdür. OpenVPN’ in sunucu ve istemci tarafında programları bulunmaktadır.

OpenVPN’ i hemen hemen tüm işletim sistemleri ve mobil cihazlarda rahatlıkla kullanabilir ve internete bağlanabilirsiniz. OpenVPN ile yaptığınız bağlantılarda gönderdiğiniz paketler SSL üzerinden şifrelenerek gönderildiği için sizden başkası gönderdiğiniz bilgileri ve paketleri inceleyemez, ele geçiremez bu şekilde VPN sunucusu ile istemciniz arasındaki iletişim güvenli şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır. Bunlara ek olarak istemci olarak bilgisayar ve mobil cihazınız için kullanımı kolay arayüze sahip uygulamaları bulunmaktadır.

Hemen OpenVPN kullanmaya başlayarak veri iletişimizini güvenli hale getirebilirsiniz.

Bu dokümanda, makalede yazan komutları, çözümleri uygulamak tamamen kullanıcının kendi sorumluluğunda ve insiyatifinde olan bir konudur, mevcut komutların uygulanması ile doğabilecek, oluşabilecek her türlü sorumluluk ve sonuçlar kullanıcının kendisine aittir, CloudEOS’ un bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.