Cloudeos olarak siz değerli kullanıcılarımızın, sanal sunucu kullanım deneyimlerini ve çeşitliliğini arttırmak için platformumuza sürekli yeni şablonlar eklemeye devam ediyoruz. 2018 Mart ayı itibari ile siz değerli kullanıcılarımıza, Debian’ın en son kararlı sürümü olan Debian 9.3 Stretch sürümünü sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu dökümanda Debian 9.3 Stretch sürümünün yeni ve üstün özelliklerini bulabilirsiniz

Debian 9 Stretch son büyük sürüm kod adı Jessie olan Debian 8’den iki yıl sonra çıkmıştır. Debian 9 özelliklerini incelemeden önce, Debian’da kullanılan kod adları hakkında bir anekdot ekleyelim.

Debian Kod Adlarının Arkasındaki Mantık

Debian kod adlarının Toy Story animasyon dizisinde yer alan karakterlere dayandığını biliyor muydunuz? Buzz, Woody, Jessie gibi kod adları Toy Story karakterlerdir. Debian 9 sürümü Ahtapot oyuncusu Stretch’den adını almıştır.

Diğer Linux dağıtımlarının kod adlarının arkasındaki mantığı öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz. Eğlenceli bazı gerçekleri öğrendiğimize göre, şimdi Debian 9’daki yeni özelliklerin neler olduğuna genel olarak bakalım.

Debian 9’daki Yeni Özellikler

Debian 9 sürümünün başlıca özellikleri şunlardır:

  • i586 mimarisi ile 32-bit PC’ler için destek sonlandırılmıştır
  • 4.9 LTS serisi Linux çekirdeği kullanılmaktadır
  • Yeni dijital adli araçlar seti kullanılmaya başlanmıştır
  • PHP 7.0 desteği eklenmiştir.
  • GCC 6, varsayılan derleyici olarak seçilmiştir
  • Python 3.5 desteği eklenmiştir.
  • MySQL yerine MariaDB kullanılmaya başlanmıştır
  • X.Org Sunucusu 1.19.2’e güncellenmiştir.
  • systemd 232 kullanılmaktadır.

Debian 9’daki değişiklikler hakkında daha fazla bilgiyi buradan erişebilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve indirme bağlantıları için, Debian 9’un resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Debian 9’daki en önemli yenilik systemd desteğinin eklenmesidir. Debian, Arch, Ubuntu vb. gibi büyük dağıtımların çoğunun systemd’ye geçmesine rağmen, bazı geliştiricilerin geleneksel init sistemini sürdürmek için çeşitli projelerde projelerde çalışmaya devam etmiştir. Bu kapsamda başlatılan Devuan projesi ile Debian 8 ortamında isteyen kullanıcılar init sistemi ile çalışmaya devam edebilirler.

Bu dokümanda, makalede yazan komutları, çözümleri uygulamak tamamen kullanıcının kendi sorumluluğunda ve insiyatifin de olan bir konudur, mevcut komutların uygulanması ile doğabilecek, oluşabilecek her türlü sorumluluk ve sonuçlar kullanıcının kendisine aittir, CloudEOS’ un bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.