Cloudeos Topluluk Sitesi üzerinden yaptığımız son işletim sistemi anketi doğrultusunda kullanıcılarımızdan gelen yoğun openSUSE talebine cevap olarak bugün itibari ile openSUSE Leap 42.2 desteğini siz değerli kullanıcılarımız ve takipçilerimiz için bulut platformumuza eklemiş bulunmaktayız.

openSUSE Leap 42.2’yi hemen CloudEOS‘ a kayıt olarak deneyebilirsiniz.

openSUSE desteğinden sonra çok yakın bir zaman içinde CoreOS sunucuları da bulut platformumuza ekleyeceğimizi buradan müjdelemek isteriz.

openSUSE bir çok geliştirici ve masaüstü kullanıcısı tarafından ciddi şekilde talep gören köklü bir işletim sistemidir. openSUSE’nin yeni sürümü olan Leap 42.2’nin genel özelliklerini sizler için aşağıdaki makalemizde kısaca değerlendirdik.

Geliştiriciler, Sistem Yöneticileri ve Kullanıcılar için  openSUSE Leap 42.2

openSUSE Leap 42.2, fiziksel, sanal ve bulut ortamlarda IT servislerinin uygulanması için Uzun Süre Destek Paketli Linux 4.4 LTS çekirdeğine sahip, güvenli ve kararlı bir Linux Dağıtımıdır.

Genel olarak topluluk tarafından çok kullanılan, tercih edilen paketleri içeren openSUSE Leap 42.2 Linux Optimizasyon terminolojisine yeni bir anlam getirmektedir. openSUSE Leap basitçe güvenli olarak Linux profesyonellerine kullanıcı dostu masaüstü ve özellik zengini sunucu ve masaüstü ortamı seçenekleri sunmaktadır.

SUSE tarafından openSUSE Leap’ e katkı olarak Open vSwitch ile Data Plane Development Kit arasındaki paketleri daha hızlı işlemek için Network Functions Virtualization(NFV) yetenekliliği gibi bazı yeni özellikler eklenmiştir.

Topluluk katkıları eşit olarak 1400′ den fazla yeni paket ile yeni Leap sürümüne eklenmektedir., 42.2 sürümünde 42.1 sürümüne göre %17′ den fazla yeni paket bulunmaktadır.

Bu topluluk paketlerinden biri de GNU Health Version 3.0.4′ tür. Bu Free Health ve Hastahane Bilgi Sistemi, hastahaneler, hükümetler ve ücretsiz lisansla çalışan kurumlar tarafından kullanılmaktadır. GNU Health, büyük verileri yönetmeye ve analiz etmeye izin vermektedir.

Leap 42.2′ nin yeni paketlerinden biri olan Prelude Security Information & Event Management (SIEM) sistemi, tüm güvenlik ile ilgili olayları toplar, normalleştirir, sıralar, kümeler, ilişkilendirir ve raporlar.

Topluluğun büyük çabası ve openSUSE ile KDE arasındaki işbirliği, çoklu monitör desteğini geliştiren Plasma 5.8 için LTS versiyonunu getirmiştir.

Leap, geliştirme ve ürün ortamlarını sıralamak isteyen sistem yöneticileri ve geliştiricileri için SLE(SUSE Linux Enterprise) ile birlikte ideal bir geliştirme ortamından canlı ortama (dev-to-production) modelini sağlamaktadır.

En yeni Leap versiyonu, Btrfs dosya sistemi temelli snapper snapshot ile kullanıcı yeteneklerini geliştirmektedir. Yeni Btrfs kota çözümü sayesinde snapper istemcisi çok daha az disk alanı kullanarak daha efektif bir şekilde çalışmaktadır. Direkt olarak ilk kurulumda yapılandırılabilir ve Leap 42.2′ ye güncelleme sonrasında elle de ayarlanabilir. Snapper genel olarak paket yöneticisi ile entegre olarak çalıştığı için herhangi bir dosyayı kurduktan sonra veya bir konfigürasyon dosyasını değiştirdiğinizde Snapper ile ilgili dosyaları veya diski eski haline geri çevirebilirsiniz. Bu özellik bir çok durumda sistem yöneticilerinin hayatını kurtarabilmektedir.

Leap ayrıca kullanıcılara, geliştiricilere ve sistem yöneticilerine openSUSE’ nin Tumbleweed desteği ile kullanıcıların yeni nesil paketlere daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak sağlar.

Şimdi size birkaç ana başlıkta openSUSE Leap’in tercih edilen bir topluluk dağıtımı olduğundan bahsedeceğiz.

Daha Kurumsal

openSUSE Leap 42.1’in paket temelini SLE ( SUSE Linux Enterprise ) üzerinden alması ve yine SLE 12 Service Pack 2’nin çıkması ile beraber Leap 42.2çok daha fazla kurumsal seviyede paketlere sahiptir. NVDIMM, OmniPATH, openVSwitch ile Data Plane Development Kit gibi yeni teknolojiler 42.2 için backport edilip hazırlanmıştır. XEN artık kendi ayrık çekirdeğine ihtiyaç duymak yerine direkt varsayılan çekirdek ile beraber çalışabilmektedir. openSUSE Leap 42.2′ nin paketleri aldığı paylaşımlı SLE kod tabanı bakımı ve hata çözümleri openSUSE topluluğu ve SUSE mühendisleri tarafından yapılmıştır. Leap 42.1′ den başlayarak Leap’ in 42 serisi en az 36 aylık bakım ve güvenlik güncellemeleri alacak şekilde yayımlanmaktadırlar.

Server Ready

openSUSE Leap 42.2 kurulum esnasında Sunucu profilini seçeneği sunan ilk Leap sürümüdür. Grafik ortamsız, sunucuya göre optimize edilmiş Leap kurulumu, ihtiyacınız olan herşeyi hazır olarak bulunmaktadır. Sanallaştırma ve container teknolojileri bu sürümle beraber o kadar iyi ayarlanmıştır ki kurulum ve kullanım kolaylığı bir web veya posta sunucusunu kurmak, kullanmak kadar kolaydır.

Konqi’nin Dönüşü

Konqi tam güç ile döndü. Plasma 5.8, openSUSE Leap’ e yeni bir bileşen getirdi. Plasma için ilk LTS sürümü olarak Plasma 5.8, kararlılık istekli Leap kullanıcılarının isteklerini tamamlamaktadır. Qt 5.6 ve Framework 5.26 ile birlikte Plasma 5.8, Leap 42.2 kullanıcılarına mükemmel KDE güvenirliliği ve kararlılığı getirmektedir.

Kernel

openSUSE Leap 42.2 için 4.4 LTS Linux Kernel’ i, dosya sistemi performansını ve Btrfs için yeni denge filtresini de içeren özellikleri arttırmaktadır. Şu anda varsayılan çekirdekte paravirtualization direkt aktif olarak gelmektedir. Kernel sürümü ayrıca şifre bilimi ve Trusted Platform Module 2.0 chips güvenliğini arttırmaktadır. Networking, IP, Sanal Sunucu ve IPv6 için önemli ölçüde arttırılmıştır.